Pages in topic:   [1 2] >
moduri de plata de la clientii externi
Thread poster: Carmela Moldovan
Carmela Moldovan
Carmela Moldovan  Identity Verified
Romania
Local time: 15:13
German to English
+ ...
Mar 25, 2004

Care e cel mai avantajos mod de plata de la clientii externi ?

 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 15:13
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
cel mai scurt timp Mar 25, 2004

Depinde de la om la persoana. Tu trebuie sa-ti recuperezi banii in cel mai scurt timp, in cel mai sigur mod, cu cat mai putina alergatura din partea ta. In care conditii, as spune transferul bancar.

 
Susanna & Christian Popescu
Susanna & Christian Popescu
Germany
Local time: 14:13
Romanian to German
+ ...
Transferul bancar Mar 25, 2004

Nu uita sa stabilesti inainte impreuna cu clientul cine preia cât din taxele bancare.

 
Dan Marasescu
Dan Marasescu  Identity Verified
Romania
Local time: 14:13
Member (2003)
English to Romanian
+ ...
Si nu uita Mar 26, 2004

sa intrebi care e termenul lor de plata. Ar fi bine sa nu fie 90 de zile

Fereste-te de cecuri. Ei le prefera, pentru ca le iese mai ieftin, dar tu il vei incasa in 90 (termenul de mai sus) + 10 (transportul cecului) +45 zile (termen minim de incasare la bancile romanesti). Adica la Sfantu Asteapta.

Christian Popescu wrote:

Nu uita sa stabilesti inainte impreuna cu clientul cine preia cât din taxele bancare.


 
Oana Apetrei
Oana Apetrei  Identity Verified
Romania
Local time: 15:13
English to Romanian
+ ...
cum? Mar 26, 2004

inteleg din experienta voastra ca e mai bine cu transfer bancar! cum anume se face asta, daca poate sa ma lamureasca cineva? iti faci un cont pe PF... ?

 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 15:13
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
cont bancar Mar 26, 2004

Evident iti trebuie un cont bancar, daca ai deja un cont in lei se pot lega n conturi in valuta gratuit, contul in lei fiind cel principal. Retin ca PFA-ul intra la categoria persoanelor juridice, pentru mai multe detalii trebuie sa te adresezi bancii tale, conditiile pot fi diferite de la banca la banac.

 
Susanna & Christian Popescu
Susanna & Christian Popescu
Germany
Local time: 14:13
Romanian to German
+ ...
Dupa ce ti-ai facut contul in valuta (PF) Mar 26, 2004

treci pe factura la modul de plata "bank
transfer", apoi:
- numele si adresa bancii
- nr. de cont
- IBAN
- SWIFT Code (pe care le afli de la banca)

Separat, tot pe factura, treci data exacta pana la care sa fie transferati banii pe contul tau (30 de zile e mai mult decat destul!).
Restul e problema clientului.

Oana Apetrei wrote:

cum anume se face asta, daca poate sa ma lamureasca cineva? iti faci un cont pe PF... ?


 
Bogdan Burghelea
Bogdan Burghelea  Identity Verified
Romania
Local time: 15:13
English to German
+ ...
ciudatenie Mar 27, 2004

Cristiana Coblis wrote:

Retin ca PFA-ul intra la categoria persoanelor juridice, pentru mai multe detalii trebuie sa te adresezi bancii tale, conditiile pot fi diferite de la banca la banac.


Cam ciudat, deoarece PFA nu au nimic, dar chiar NIMIC in comun cu persoanele juridice (probabil ca cei care au rationat asa au folosit analogia de la SRL-urile cu asociat unic, dar acestea sint o MARE exceptie - un fel de cal verde, daca vreti).
In mod normal, banca ar trebui sa deschida un cont ca oricarei alte persoane FIZICE, iar cei de la (draga noastra) Administratia Financiara sa-l accepte ca atare.
Eu asa am, dar in alt domeniu, si cei de la Administratia Financiara nu au nici o problema (am grija, sa nu derulez nici un fel de alte tranzactii prin acel cont).


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 15:13
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
organizare interna Mar 27, 2004

E o chestie de organizare interna dupa mine. Pentru PFA si persoanele juridice, bancile au obligatia sa faca anumite raportari catre Finante etc. Pe cand pentru persoanele fizice nu se fac aceste raportari.

 
Ovidiu Martin Jurj
Ovidiu Martin Jurj
Romania
Local time: 15:13
German to Romanian
+ ...
plata prin western union Apr 5, 2004

cel mai rapid si sigur: pretinzi clientului sa plateasca prin western union, care exista in mai toate tarile, iar in romania are filiale in toate orasele, fie la banca romaneasca, fie la alte banci, depinde, dar banca romaneasca are sigur, fie la unele oficii postale.

pe http://www.westernunion.com poti afla toate detaliile legate de trimiterea si primirea banilor, precum si cea mai apropiata lo
... See more
cel mai rapid si sigur: pretinzi clientului sa plateasca prin western union, care exista in mai toate tarile, iar in romania are filiale in toate orasele, fie la banca romaneasca, fie la alte banci, depinde, dar banca romaneasca are sigur, fie la unele oficii postale.

pe http://www.westernunion.com poti afla toate detaliile legate de trimiterea si primirea banilor, precum si cea mai apropiata locatie western union.

deci se procedeaza astfel: ii dai clientului datele personale (nume, prenume, adresa exacta), clientul completeaza in tara lui niste formulare, iti transmite numarul care trebuie sa il stii ca sa ridici banii, adica money transfer checking number, parca asa se chema, iar tu te duci la cea mai apropiata locatie western union, completezi un formular cu datele tale personale si cu datele clientului (pe care de asemenea i le ceri in prealabil), suma pe care trebuie sa o primest, the money transfer checking number si, in baza unui act de identitate, ridici banii, cash, in USD sau lei, cum doresti.

eu zic ca este foarte simplu, fara multa alergatura si bataie de cap, banii ii iei pe loc, in mana, fara timp de asteptare etc. metoda functioneaza garantat, fiindca eu o practic si niciodata nu am patit nimic rau. si eu sunt pfa si nu m-am complicat nicodata cu cont in banca si alte vrajeli de astea.

legat de comisionul perceput de western union pentru transferul de bani, acesta va fi suportat de client, bineinteles, ca asa e normal. cand faci o cumparatura pe internet sau platesti un serviciu etc., vanzatorul sau prestatorul serviciului solicitat nu iti trimite marfa, respectiv nu iti presteaza serviciul, pana nu ai platit cat scrie pe factura, deci la ei atat trebuie sa ajunga. comisionul te priveste pe tine, cumparator. eu am cumparat o groaza de chestii de pe internet, care la noi nu se gasesc si asa a fost de fiecare data cu plata. deci daca situatia se inverseaza, iar tu, traducator, deci prestatorul unui serviciu, in cazul acesta traducere, trebuie sa primesti o suma de bani, apoi pe aia o primesti, de comision sa se ocupe cel care comanda serviciul, adica traducerea. asa e corect. deci clientul plateste inainte, iar dupa ce ai ridicat banii, abia atunci ii trimiti traducerea. daca ai clienti mai neincrezatori, poti sa scanezi o pagina de traducere, daca are mai multe, sau un fragment de pagina, daca e scurta, de o pagina, pe care o trimiti ca e-mail attachment, ca sa vada ca traducerea exista, a fost facuta, deci clientul nu trimite bani pentru ceva ce nu exista. sunt rare cazurile astea, dar mie mi s-a intamplat, deci tot din experienta proprie stiu si asta. deci numai dupa ce trimite banii si i-ai ridicat, abia atunci trimiti toata traducerea.

numai bine
Collapse


 
Elvira Stoianov
Elvira Stoianov  Identity Verified
Luxembourg
Local time: 14:13
German to Romanian
+ ...
felicitari, pentru reusita cu WU ;-) Apr 5, 2004

Totusi, din cele citite de mine, sunt putini clienti care accepta aceasta modalitate de plata, fiind cea mai scumpa pentru ei (costurile minime sunt de 20 de USD pentru sume de pana la aprox 100 de USD, comisioanele putand ajunge pana la ordinul sutelor de dolari - cred ca in jur de 250 pt sume de pana la 5000 US). Sincer, nu cred ca clientii mei ar fi de acord cu aceasta modalitate de plata.
In ceea ce priveste solicitarea banilor inainte, nu am facut acest lucru decat o singura data, si
... See more
Totusi, din cele citite de mine, sunt putini clienti care accepta aceasta modalitate de plata, fiind cea mai scumpa pentru ei (costurile minime sunt de 20 de USD pentru sume de pana la aprox 100 de USD, comisioanele putand ajunge pana la ordinul sutelor de dolari - cred ca in jur de 250 pt sume de pana la 5000 US). Sincer, nu cred ca clientii mei ar fi de acord cu aceasta modalitate de plata.
In ceea ce priveste solicitarea banilor inainte, nu am facut acest lucru decat o singura data, si atunci am cerut doar 25% din suma. Prefer sa ma informez despre client in prealabil si doar cand nu am avut nici o alta referinta am cerut un avans de 25%.
Collapse


 
Ovidiu Martin Jurj
Ovidiu Martin Jurj
Romania
Local time: 15:13
German to Romanian
+ ...
Daca WU e problematic, atunci paypal cum e? Apr 6, 2004

Elvira Stoianov wrote:

Totusi, din cele citite de mine, sunt putini clienti care accepta aceasta modalitate de plata, fiind cea mai scumpa pentru ei (costurile minime sunt de 20 de USD pentru sume de pana la aprox 100 de USD, comisioanele putand ajunge pana la ordinul sutelor de dolari - cred ca in jur de 250 pt sume de pana la 5000 US). Sincer, nu cred ca clientii mei ar fi de acord cu aceasta modalitate de plata.
In ceea ce priveste solicitarea banilor inainte, nu am facut acest lucru decat o singura data, si atunci am cerut doar 25% din suma. Prefer sa ma informez despre client in prealabil si doar cand nu am avut nici o alta referinta am cerut un avans de 25%.


Da, din pacate asa e precum zici, nu sunt multi clientii care accepta plata prin Western Union. Eu insa o solicit, care sunt de acord cu ea, bine, care nu, asta e, ii pierd. Am o firma din Ljublijana, una din Tel Aviv si una din Londra care imi tot dau de tradus, ori din engleza in romana, ori din engleza in germana/ germana-engleza, care cum, si platesc prin WU. Pe astia deja ii cunosc, imi tot trimit de lucru, deja am incredere in ei. Dar mai sunt si clienti ocazionali, pe care n-ai cum sa-i cunosti. Hai ca le vizitezi pagina web, dar oricine poate construi o pagina web foarte atragatoare etc. De asta zic ca e mai sigur cu banii inainte, ca nu se stie, nu poti avea incredere in oricine. Am patit si invers, adica sa nu aiba clientul incredere in mine; era o firma din Marea Britanie, si voia o traducere din engleza in romana (Memorandum and Articles of Association) si legalizata de un notar roman si trimisa prin DHL. Au fost de acord sa trimita banii prin WU, dar mi-au cerut sa scanez partea cu legalizarea, deci cu stampilele si semnaturile, de la mine si de la notariat, precis de asta, ca sa fie siguri ca am facut-o. Si abia dupa aia mi-au trimis banii si au aranjat tot ei sa imi vina acasa un curier DHL sa ia traducerea. DHL-ul l-au platit ei, bineinteles. Si vreau sa zic ca, desi neincrezatori la inceput, au fost foarte generosi dupa aia, ca mi-au trimis mult mai mult decat trebuia, ca aveau de plata 25 USD, iar ei au pus 25 de lire sterline, deci 44 USD la cursul din ziua aia si au zis ca daca vor castiga nu stiu ce proiect la o licitatie din Romania, imi vor mai da de tradus.

O exceptie am facut pentru o firma din Hong Kong, care sunt si ei de acord cu plata prin WU, dar numai dupa ce se aduna minim 100 USD. Astia sunt o tipografie, editura, cam asa ceva, ca mereu imi trimit de tradus din germana in engleza contracte de tiparire a unor carti, adica pe ce tip de hartie, cum sa fie coperta, cum sa fie legata cartea, cum sa fie plasticata cartea, sa aiba pe folie der Grüne Punkt, cum sa fie ambalata in cutii de carton cate x exemplare, transportata pe palete etc. Astia imi trimit mereu bucatele de tradus, niciodata un contract intreg, deci ei trimit pdf sau jpg cu chestiile care ii intereseaza subliniate si numerotate. Rareori ajunge la o pagina, deci nu m-ar tepui cu bani multi deodata si nici nu e pierdere de timp, ca intr-un sfert de ora nu am ce face si le traduc bucatelele de text solicitate. De asta am facut o exceptie pentru ei. Plus ca foarte multe chestii se repeta, deci ce imi trimit azi seamana leit cu ce mi-au trimis acum cateva zile, doar schimb niste cifre si atat. Pana acuma s-ar fi adunat 45 USD, deci mai am pana la 100, sa vedem. Daca e teapa, iaca, asta e. Aicea chiar ca risc, dar riscul nu e mare. Iti dai seama ca la cateva zeci de pagini nu as face asa ceva.

Unele chestii le fac si fara bani, depinde. Am primit tot pe e-mail via proz.com o astfel de oferta, dar specificau ca e munca voluntara. Am vazut materialul pe pagina lor web si m-a impresionat, era despre peritonita felina infectioasa, iar cercetatoarea care se ocupa cu studiul acestei boli cauzatoare de moarte pentru atatea pisici abia isi strange fonduri pentru cercetare stiintifica, nu-i de mirare ca nu are bani sa plateasca traducatorii. Citind materialul pe site si neavand bani sa ii sprijin cu o donatie, am zis ca macar prin munca sa ii ajut, ca eu iubesc enorm animalele, mai ales pisicile, am si eu doua si inseamna enorm pentru mine, la ele tin cel mai mult pe lumea asta. Deci am tradus jumatate de site din engleza in germana ( pentru cealalta jumatate au mai gasit voluntari), gandindu-ma ca oarecum fac un serviciu si pisicilor mele prin asta. Site-ul este la http://www.dr-addie.com, inca e in constructie, nu au publicat inca varianta in germana, de altfel nici in multe alte limbi; deocamdata doar veriunea italiana e completa, iar cea spaniola e in constructie.
Am mai ajutat si pe altii, acum cateva luni am mai tradus gratis despre infectii urinare la rozatoarele de companie (hamsteri, porcusori de guineea, sobolani), tot pentru o organizatie non-profit care imi gasise site-ul pe net, apoi materiale religioase etc. De ajutat, in general ajut cu draga inima pe toata lumea, daca pot, fiindca daca am probleme, ma bucur si eu din toata inima daca altii ma ajuta. Ideea e sa ti se spuna din start ca e vorba de munca voluntara, dupa aia e problema ta daca accepti sa o faci sau nu, deci daca o faci, o faci in cunostinta de cauza, adica stii dinainte ca nu esti platit pentru munca ta. Nu pot sa fiu insa de acord cu tepele, adica sa te puna cineva la munca si dupa aia sa nu te plateasca, de asta e preferabil sa iei banii inainte, mai ales daca nu cunosti bine clientul.

Dar apropo de modalitati de plata, de mult am tot vrut sa intreb pe forum despre asta: majoritatea ofertelor de munca pe care eu le primesc prin e-mail via proz.com spun EXPLICIT ca clientii vor sa faca plata prin paypal only. Pai aici chiar ca e o problema, mai ales daca e si ONLY in coada. M-am dus din curiozitate pe http://www.paypal.com ca sa stiu cam ce e de facut si, din pura curiozitate, am dat click pe "Sign up for your FREE PayPal account". Si ajungi pe o pagina unde ai de ales intre personal account in... si business account in..., dar indiferent care varianta o alegi, ti se spune Choose a country, iar cand vrei sa selectezi Romania, constati ca nu e data in lista lor. Fara asta nu poti merge mai departe, nu poti sa-ti faci contul. Ca daca ar funtiona chestia cu paypal, atunci ar merita sa-mi fac cont la o banca, de unde sa pot ridica sumele ce le-as primi on line prin paypal. Deci ce se poate face? Daca stie cineva cum poti, ca roman, sa ai un cont paypal, sa scrie neaparat. Multumesc anticipat.

Numai bine tuturor.


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 15:13
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
Paypal Apr 6, 2004

Paypal nu functioneaza in Romania, de fapt in majoritatea tarilor din est, cred ca nici in Rusia. Se poate insa propune Moneybookers ca alternativa pe acelasi sistem, mai nou vad chiar ca se prefera in locul Paypal. Inca nu a uitat lumea fraudele prin Paypal.

 
Paraschiva Bloju
Paraschiva Bloju  Identity Verified
Romania
Local time: 15:13
Member (2005)
German to Romanian
+ ...
depinde de suma Apr 8, 2004

Carmela Moldovan wrote:

Care e cel mai avantajos mod de plata de la clientii externi ?


Modul cel mai avantajos depinde de suma, dar pentru sumele mari cred ca cel mai bun este transferul bancar.
Spezele bancare sunt in jur de 25 EUR din EU. Dar uneori costa foarte putin, in functie de legaturile bancii tale cu banca clientului. Am avut surpriza sa aflu ca un transfer din Germania a costat 6,5 EUR dar si o alta surpriza: un transfer a costat 40 EUR:(
moneybookers este f. bun pt. sume mici, poti sa strangi acolo banii pana ajungi la o suma mai mare. Dar si aici este problema ca nu toti clientii vor sa-si piarda timpul deschizandu-si un cont la moneybookers (identificare, incarcare bani in cont- toate dureaza), dar si sa platesca la WU ia timp asa ca trebuie sa faca ceva daca apeleaza la serviciile noastre:)
Clientii particulari sunt dispusi sa plateasca oricum, numai cu firmele e mai greu, daca vrei alte modalitati de plata (in afara transferului bancar).

Toate cele bune!


 
Carmela Moldovan
Carmela Moldovan  Identity Verified
Romania
Local time: 15:13
German to English
+ ...
TOPIC STARTER
bani prin posta romana ? Jun 22, 2004

a folosit cineva sistemul de plata din exterior prin posta romana ?
cum e ?
mie mis e pare putin greoi si cand e vorba sa primesti bani prin posta romana si de la cineva din tara...


 
Pages in topic:   [1 2] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


moduri de plata de la clientii externi






Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »
Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »